Wózki widłowe

Wózek widłowy (ang. forklift), a właściwie wózek jezdniowo podnośnikowy to stosunkowo niewielkich rozmiarów pojazd mechaniczny napędzany silnikowo, stworzony do podnoszenia i przewożenia towarów o znacznych rozmiarach i wadze, z którymi siła ludzkich mięsni nie dałaby sobie rady.

Wózek widłowy używany jest do pracy w rozmaitych branżach, w których zachodzi potrzeba rozładunku towarów, przewiezienia i ułożenia ich w magazynie. Produkty transportowane są najczęściej na drewnianych paletach, przystosowanych do łatwego umieszczenia na podnośniku wózka.

W niemal każdej fabryce, porcie, hali magazynowej, sklepie wielkopowierzchniowym czy  firmie produkcyjnej wykorzystuje się wózki widłowe, dzięki którym można efektywniej zarządzać czasem pracy, wydajniej zagospodarować przestrzeń magazynową i szybciej wykonać pewne czynności. Bez tej pomysłowej maszyny, która potrafi podnieść i przewieźć towary o masie nawet do kilkudziesięciu ton, współczesny transport, handel i produkcja, nie rozwinęłyby się w tak szybkim tempie.

Budowa wózka widłowego:

Budowa wózka widłowego

Budowa wózka widłowego

  1. Maszt wózka
  2. Siłownik podnoszenia
  3. Karetka
  4. Widły
  5. Rama bezpieczeństwa
  6. Kierownica
  7. Fotel operatora
  8. Pokrywa silnika
  9. Przeciwwaga
  10. Koło tylne
  11. Siłownik przechyłu
  12. Koło przednie

 

Więcej informacji w artykule:  Wózki widłowe – informację ogólne